Gimnazjum Nr 10 im. T. Kościuszki   ul. Partyzantów 10A   35-234 Rzeszów   tel. 17 748 27 70   NIP 813 30 08 430

MEN KO PCEN OKE UW UM CKE

Dzisiaj jest roku

Strona główna

Szkoła Podstawowa Nr 29

Nabór do klas I, IV, VII

na rok szkolny 2017/2018

Ważne informacje - wejdź i przeczytaj!

Zapraszamy!

Zrób pierwszy krok, następnych jesteśmy pewni.         

Nasi gimnazjaliści uczestnikami konferencji dla nauczycieli i bibliotekarzy

„Literackie drogowskazy”

 

Nasi gimnazjaliści uczestnikami konferencji dla nauczycieli i bibliotekarzy „Literackie drogowskazy” w dniu 30 marca

 

Uczniów naszego gimnazjum spotkało wielkie wyróżnienie. Członkowie szkolnego Klubu Miłośników Książki prowadzonego przez panią Monikę Konefał, uczestnicy sobotnich spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki w WiMBP (Oddział dla Dzieci i Młodzieży na ul. Słowackiego), recenzenci książek na antenie Polskiego Radia Rzeszów w stałym cyklu „Czytam, bo lubię” zostali zaproszeni do uczestnictwa w panelu dyskusyjnym „Młodzi czytelnicy w świecie książek” prowadzonym przez panią Bernadetę Szczyptę podczas czwartkowej konferencji dla nauczycieli w Urzędzie Marszałkowskim.  Tematem kilkugodzinnego spotkania były „Literackie drogowskazy, czyli jak przygotować ofertę dla młodego czytelnika”.

 

Liczna grupa gimnazjalistów, przedstawicieli trzech klas: 3a (Marcin Mazur, Zuzia Leś, Paulina Wład, Honorata Dudek, Joasia Kogut, Natalia Jaskuła, Oliwia Strycharz), 3c (Edyta Wasilewska, Piotr Cesarz, Radek Juroszek, Gabriela Martyka, Gabriela Przyboś, Hubert Jurczak) oraz 2b (Jakub Bereś, Gabrysia Cyrnek) uczestniczyła w cyklu wykładów prowadzonych przez  osoby związane z literaturą dla dzieci i młodzieży.

 

Pierwszy wykład, zatytułowany „Jak nie zgubić się w gąszczu informacji”, prowadzony przez dra Michała Zająca  z Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczył źródeł informacji o literaturze dla najmłodszych i nieco starszych czytelników. Kolejną prelekcję pt. „Książka dla młodych jest najważniejsza. IBBY w Polsce i na świecie” wygłosiła pani Monika Hałucha, sekretarz Polskiej sekcji IBBY. Z kolei pani Wiesława Jędrzejczak, redaktor naczelna jednego z najlepszych wydawnictw – LITERATURY, w niezwykle interesujący sposób zaprezentowała serie i nowości wydawnicze, z uwzględnieniem lektur w szkolnej podstawie programowej. Wśród serii znalazły się takie tytuły jak: „A to historia”, „Biografie sławnych Polaków”, „Wojny dorosłych – historie dzieci”, „Plus minus 16”, „To lubię”, „Seria z parasolem” i wiele innych. Wydawnictwo Literatura promuje twórczość polskich pisarzy, wysoko cenionych i często nagradzanych m.in. przez polską sekcję IBBY: B. Gawryluk, K. Szymeczko, K. Ryrych, A. Czerwińska-Rydel, B. Kosmowska, A. Onichimowska, P. Beręsewicz.

 

Po serii wykładów nadszedł czas na panel dyskusyjny, którego bohaterami byli nasi uczniowie. Pani Bernadeta, zaprzyjaźniona z nami dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, przeprowadziła dyskusję na temat tego, co młodzi czytają. Wśród pytań znalazły się te o preferencje czytelnicze, ciekawe serie, tytuły, nowości. Młodzież wypowiedziała się także na temat tego, kto wpływa na ich wybory. Okazało się, że nie reklama, promocja, a sugestie rówieśników, nauczycieli, czasem rodziców, a nierzadko przypadek. Tzw. listy bestsellerów nie do końca pokrywają się z listą powieści chętnie czytanych przez naszych uczniów.  Pani Monika Konefał podzieliła się refleksjami na temat lektur szkolnych, tego, dlaczego uczniowie chętnie sięgają po niektóre pozycje, a inne odrzucają. Pani Agnieszka Dworak, kierownik filii na ul. Słowackiego, prowadząca DKK, wyjaśniła, czym kieruje się, wybierając tytuły do omówienia podczas sobotnich spotkań.

Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze, gimnazjaliści chętnie, bez odrobiny tremy czy wstydu, odpowiadali na pytania pani Bernadety, ale i zgromadzonych gości, w sposób rzetelny, wyczerpujący, niekiedy humorystyczny.

 

Było to dla nas wszystkich nowe, inspirujące doświadczenie. Uczniowie poczuli się jak „eksperci”, są dumni z tego, że dorośli zaprosili ich do dyskusji o tym, co jest ich pasją, czyli o książkach i czytaniu. Wiedza trzecio- i drugoklasistów jest imponująca, na co zwrócili uwagę uczestnicy konferencji. To powód do dumy zarówno dla polonistki, pani M. Konefał, jak i rodziców wszystkich młodych uczestników.

 

Gratulujemy pasji, wiedzy, otwartości, umiejętności zabierania głosu w dyskusji oraz odwagi w prezentowaniu swych poglądów!

To nieprawda, że młodzież nie czyta.

Czytamy i polecamy!

 

 

 Wikipedia Onet WP Google Interklasa Gimnazjum.pl Interia

 Napisz do nas

Strona główna